Pneumatiky Matador: Aká je ich história?

Posted on January 6th, 2015 in Uncategorized by admin

Súčasťou každého motorového vozidla sú samozrejme aj pneumatiky, ktoré sa musia vyznačovať kvalitou, odolnosťou a predovšetkým bezpečnosťou. V súčasnosti sa výrobe pneumatík venuje mnoho celosvetovo známych firiem a spoločností a jeden výnimočný podnik, ktorý začal vyrábať pneumatiky, vznikol aj na našom území – MATADOR. Matador sa zaoberal výrobou pneumatík už od roku 1925 a za niekoľko desiatok rokov si postupne získal prívržencov po celom svete.

Aká je história pneumatík Matador?

Pneumatiky Matador sa pýšia dlhou históriou, ktorá siaha až do roku 1925, kedy sa Matador Bratislava začal venovať výrobe autoplášťov. Od tohto roku pneumatiky tejto značky boli využívané na všetky československé motorové vozidlá. Do roku 1931 bola táto spoločnosť jediným výrobcom pneumatík na Slovensku. Postupom času sa pneumatiky Matador stávali známejšie a obľúbenejšie a v roku 1946 sa z Matadoru stal národný podnik.

Dopyt po pneumatikách neustále narastal a tak sa Matador Bratislava rozhodol založiť novú pneumatikáreň, ktorá by pokryla trhové požiadavky. Nová výroba Matador pneumatík bola zahájená 1.mája 1950 v Púchove a nasledovali ďalšie udalosti:

-           1955 – začiatok výroby dopravných pásov,

-          1968 – začiatok výroby nákladných radiálnych plášťov STEEL,

-          1971 – výroba osobných radiálnych plášťov,

-          1976 – výroba nákladných radiálnych plášťov ALL STELL,

-          1979 – začatá výroba oceľovolanových dopravných pásov.

V roku 1988 sa v podniku začali diať veľké veci  – firme bol pridelený štatút štátneho podniku a v roku 1990 sa podnik pretransformoval na akciovú spoločnosť. Po výrobkoch STEEL sa v roku 1993 opäť začínajú vyrábať produkty s označením MATADOR. V nasledujúcich rokoch výroba pokračovala a firma začala spolupracovať s podnikom Continental. V roku 2007 už nemecká Continental AG vlastnila 51% gumárenskej devízie Matadoru a v roku 2009 to bolo už celých 100%.

Post a comment