Starostlivosť o pneumatiky je celoročná záležitosť

Posted on September 10th, 2014 in Pravidelná kontrola,Prehriatie pneumatík,Preťaženie pneumatík by admin

Momentálne ročné obdobie je pre motoristov mimoriadne priaznivé. Z predpovedí meteorológov sa totiž stratili silné letné búrky i nepríjemné horúčavy, ktoré komplikovali cestnú premávku. Začínajúca jeseň je naozaj takým príjemným obdobím – teploty sa držia v miernych hodnotách, nemrzne a prší len občas. To by však nemal byť dôvod na akékoľvek podcenenie starostlivosti o pneumatiky . Tá totiž aj napriek ľahkovážnemu prístupu niektorých majiteľov áut predstavuje celoročnú záležitosť.

Kvalitné auto, ale zlé pneumatiky? Výsledok bude veľmi zlý

Patríte medzi tú úzku skupinku motoristov, ktorí si zakúpia kvalitné auto a vďaka tomu si myslia, že všetka ich starostlivosť oň je automaticky vyriešená a všetko bude priamo na ceste v poriadku? V tom prípade robíte veľkú chybu, reálna hodnota a sila automobilu sa totiž odvíja aj od ďalších ukazovateľov, ktoré nesmiete zanedbať. Jedným z nich sú aj pneumatiky a starostlivosť o ne v rámci návštev pneuservisov. Ako sa ukáže, v malej starostlivosti sa skrýva veľká hodnota.

Preťaženie pneumatík

Posted on January 17th, 2011 in Preťaženie pneumatík by admin

Preťaženie pneumatiky je druhou najčastejšou príčinou zlyhania pneumatiky, hneď za podhustením pneumatiky. Všetky pneumatiky sú konštruované na prevádzku v maximálnom rozsahu zaťaženia, ktoré je určené kódom na bočnici pneumatiky.  Prekročenie tejto hmotnosti môže mať za následok nadmerné opotrebovanie pneumatík a zníženie ich životnosti v dôsledku ich poškodenia, čo môže mať za následok aj ich náhle zlyhanie počas jazdy.

Vo väčšine vozidiel nájdeme informácie o maximálnom zaťažení na rovnakom štítku na ktorom najdeme aj informácie o doporučenom tlaku v pneumatikách. V niektorých prípadoch môže byť toto číslo v skutočnosti podstatne menšie ako sa uvádza. Dôležité je nikdy neprekročiť toto zaťaženie.